Νέες επιτυχίες για το τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»

Στην Θεσσαλονίκη για το 6ο και τελευταίο Ε1 Τουρνουά Τένις της χρονιάς, ταξίδεψαν οι αθλητές του “Ηράκλειο”, γεμίζοντας τις αποσκευές τους με κύπελλα.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με 9 συνολικά αθλητές και αθλήτριες

Κατηγορία 12 ετών: Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Λαμπράκη Εβελίνα, Παρασκευαϊδη Μιχαέλα, Δολιανίτης Ηλίας, Ζαβουργιανός Θάνος και Τσατσάκης Έκτορας.

Κατηγορία 16 ετών: Κωστάκη Ελένη, Νταμπακάκη Χρυσή και Μανδαλενάκης Αναστάσης.

Στο τουρνουά ξεχώρισαν οι Μανδαλενάκης Αναστάσης με την πρώτη θέση σε μονά και διπλά, η Κωστάκη Ελένη με την τρίτη θέση στα μονά και την πρώτη στα διπλά, η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα με την τρίτη θέση σε μονά και διπλά. Η Λαμπράκη Εβέλινα και ο Τσατσάκης Έκτορας που πήραν τις τρίτες θέσεις στα διπλά.

Ο Μανδαλενάκης Αναστάσης ήταν ο μεγάλος νικητής του 6ου και τελευταίου τουρνουά Ε1. Ο Αναστάσης, παίζοντας εξαιρετικό τένις, κατάφερε να επικρατήσει στα 4 από τα 5 ματς στο τρίτο σετ, πράγμα που δείχνει την δυσκολία του τουρνουά. Στον πρώτο αγώνα έπαιξε με τον Τσιτσάνη (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 62 63. Ο δεύτερος αγώνας για την πρόκριση στην οκτάδα ήταν κρητικό ντέρμπι. Ο Αναστάσης κέρδισε τον  Σφυράκη (Λατώ Αγ. Νικολάου)  57 63 63. Στην οκτάδα επικράτησε και πάλι στο τρίτο σετ του Χαϊδεμένου (ΑΟ Πεύκης) 26 63 63 και πήγε στον ημιτελικό, όπου έπαιξε με το Νο4, Δαριβάκη-Κατέμ (ΟΑ Γλυφάδας) και κατάφερε να γυρίσει το ματς από 25 και από 36 στο tiebreak και να κερδίσει με 62 46 76(6). Στον τελικό κέρδισε τον ένα χρόνο μεγαλύτερο Γούτα (Κολλέγιο Ντερή) 64 57 76(9), έχοντας σώσει 3 matchpointστο 3ο σετ. Και στα διπλά ο Μανδαλενάκης με συμπαίκτη τον Χαϊδεμένο έκανε το double και κατέκτησε την πρώτη θέση. Στον τελικό επικράτησε των Δαριβάκη/ Σφυράκη 64 62, δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε και αυτόν τον τίτλο.

Η Κωστάκη Ελένη, σημείωσε τρεις νίκες. Στον πρώτο αγώνα με την Σακαρέλη (ΟΑ Θεσπρωτίας) κέρδισε 60 61. Στις 16 επικράτησε της Παπαχρήστου (ΑΟΑ Αστέρας) 63 60. Στην συνέχεια η Κωστάκη κέρδισε την Γιτοπούλου (ΓΑΣ Καράτε Ερμής) 63 62 για να φτάσει στα ημιτελικά και να αντιμετωπίσει την Ασλανισβίλι Νο 1 του ταμπλό. Η Κωστάκη έπαιξε στα ίσια μαζί της και ήταν η μόνη που την πήγε τρίτο σετ, σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε 3 ώρες με τελικό σκορ 63 06 60 υπερ της Ασλασβίλι (ΑΟΑ Αστέρας). Στα διπλά η Κωστάκη με συμπαίκτρια τη Χανιώτισα Μαρκάκη Παρασκεύη, κέρδισαν τις Σιλιντζίρη/ Μαστροδήμα 64 64 και κατέκτησαν την πρώτη θέση, κάνοντας συνολικά τρείς νίκες.

Η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, κέρδισε τρεις αγώνες. Στον πρώτο γύρο επικράτησε της Σιάφου (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 61 63, στον γύρο των 16 έκανε μια άνετη νίκη επι της Τζαφέστα (ΑΟΑ Ηλιούπολης) 60 60, ενώ στην οκτάδα κέρδισε την Καφέ (ΟΑ Πτολεμαίδας) 64 62.  Στον ημιτελικό έπαιξε με την Τσακίρη (ΟΑ Λέσβου), κι ενώ έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια, δεν τα κατάφερε και τελικά κατετάγη τρίτη. Η Ζαχαράκη με συμπαίκτρια την Κωνσταντάρα, πήραν την τρίτη θέση, σημειώνοντας συνολικά δυο νίκες.

Η Λαμπράκη Εβελίνα έκανε μια νίκη επί της Ηλιάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 75 76(5) και μπήκε στις 16, όπου έχασε από την Τσαγκούρνα (ΓΟ Περιστερίου) 62 75. Η Λαμπράκη με συμπαίκτρια την Ρεντούμη, κατέκτησαν την τριτη θέση στα διπλά.

Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές και αθλήτριες για τις επιτυχίες τους. Τους προπονητές τους κ. Μανόλη Δολιανίτη και Κώστα Τζιγκουνάκη και τους γονείς των παιδιών για στις προσπάθειες τους.