Δοκιμές από τον Σίμο και ήττα του ΟΦΗ απ’ την Έμμεν

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο ΟΦΗ από την Έμμεν στο πέμπτο φιλικό προετοιμασίας της ομάδας μας επί ολλανδικού εδάφους.

Ο Γιώργος Σίμος επέλεξε μια διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά μέχρι τώρα στα προηγούμενα φιλικά.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 8’ με το σουτ του Σουρνάκη να καταλήγει άουτ. Στο 23ο λεπτό ο Ντε Λέου άνοιξε το σκορ για την Έμμεν. Ο Λάουρσεν έκανε το σουτ, ο Δερμιτζάκης έδιωξε τη μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο Ντε Λέου νίκησε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άριας πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 2-1, με τον Πέρσον να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νέιρα, όμως ο Τέλγκενκαμπ επενέβη σωτήρια για την ομάδα του.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά και πιο επιθετικά στο β’ ημίχρονο. Στο 51ο λεπτό ο Πέρσον έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο γκολκίπερ της Έμμεν.

Δυο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Σακόρ να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Έμμεν. Στη συνέχεια ο Φερέιρα επιχείρησε νέο σουτ, όμως απομάκρυναν και πάλι οι Ολλανδοί.  Η Έμμεν πέτυχε τρίτο γκολ με τον Κόλαρ στο 55′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ της ομάδας του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Δερμιτζάκης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος, Μπολάκης, Οικονόμου, Σουρνάκης, Νέιρα, Σόουζα, Μάνος, Πέρσον

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Σασί, Σακόρ, Μεγιάδο,Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μαρινάκης