Άξιος νταμπλούχος ο ΠΑΟΚ πήρε και το κύπελλο

Με γκολ του Άκομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και κατάκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο (συνολικά έβδομο τρόπαιο), απέναντι στον ίδιο αντίπαλο. Ταυτόχρονα, ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης κατέγραψε το πρώτο νταμπλ στην Ιστορία του.

Την αποθέωση γνώρισαν οι παίχτες του ΠΑΟΚ τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη μετά τη νίκη τους επί της ΑΕΚ (1-0) στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που χάρισε στον Δικέφαλο του Βορρά το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του.

O τελικός θα περάσει στην ιστορία για δύο λόγους. Ο πρώτος αφορά τον ΠΑΟΚ που κέρδισε για 3η συνεχόμενη χρονιά την ΑΕΚ στον τελικό (και δεύτερη σερί στο σπίτι της) κατακτώντας το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του σε μια απίστευτη χρονιά. Κι ο δεύτερος ήταν το VAR το οποίο χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά και χρειάστηκε για να κατακυρωθεί (τυπικά) το γκολ του ΠΑΟΚ στο 45’+1’ και να μη δοθεί το πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΚ στο 54’…

Το Κύπελλο Ελλάδας χάρισε στον ΠΑΟΚ ο Τσούμπα Άκπομ με αριστοτεχνικό ανάποδο ψαλιδάκι μετά από ασίστ του Πέλκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πανηγύρια ξεκίνησαν από το αεροδρόμιο «Ελεύθεριος Βενιζέλος» στο οποίο έφτασε η αποστολή του ΠΑΟΚ μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου προκειμένου να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη και κορυφώθηκαν στον Λευκό Πύργο.

Εκατοντάδες οπαδοί του ΠΑΟΚ αποθέωσαν τους παίχτες του Ρατζβάν Λουτσέσκου κατά την άφιξη τους στο αεροδρόμιο αλλά και κατά την αποχώρησή τους στον χώρο επιβίβασης.

Embedded video

Στη Θεσσαλονίκη επίκεντρο των πανηγυρισμών αποτέλεσε ο Λευκός Πύργος στον οποίο είχαν συγκεντρωθεί αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα οι «ασπρόμαυροι» οπαδοί για να γιορτάσουν για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερες από τρεις εβδομάδες και την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Δικέφαλο του Βορρά.