Στην «12αδα» του κόσμου οι Εθνικές Εφήβων και Νεανίδων




Ολοκληρώθηκε στο Karteros Beach Sports Center η δεύτερη ημέρα του 2ουΠαγκοσμίου Πρωταθλήματος Eφήβων- Νεανίδων «Ηράκλειο 2022»

Τόσο η Εθνική Εφήβων, όσο και η Εθνική Νεανίδων, παρά τις ήττες τους, προκρίθηκαν στη Β’ φάση της διοργάνωσης, δηλαδή στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Η Εθνική Εφήβων έχασε από την χρυσή ολυμπιονίκη, παγκόσμια πρωταθλήτρια και δευτεραθλήτρια Ευρώπης Ισπανία με 2-0 (25-20, 26-16) και κατέλαβε την 3η θέση του Γ’ ομίλου, αφού υπερτερούσε στην ισοβαθμία της Τσεχίας, την οποία κέρδισε χθες. Το συγκρότημα των Καραγκιοζόπουλου- Γουργούμη δεν θα μεταφέρει κανένα βαθμό στη Β’ φάση. Ελλάδα, Ισπανία και Ιορδανία θα αντιμετωπίζουν στον νέο όμιλο τις Αργεντινή, Γερμανία και Ουκρανία με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να προκρίνονται στα προημιτελικά.

Η Εθνική Νεανίδων έχασε δευτεραθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης Ολλανδία με 2-0 (25-15, 20-9) για τον Δ’ όμιλο, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση, ενώ θα μεταφέρει 2 πόντους στη Β’ φάση. Στο νέο όμιλο που δημιουργείται Ελλάδα, Ολλανδία και Πουέρτο Ρίκο θα παίξουν με τις Αργεντινή, Γερμανία και Γαλλία.

 

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων

Α’ όμιλος: Σουηδία, Ιράν, Κατάρ, ΗΠΑ

Σουηδία- Κατάρ 2-0 (20-17, 18-10)

Ιράν- ΗΠΑ 2-0 (31-10, 20-8)

ΗΠΑ- Σουηδία 0-2 (16-26, 16-26)

Κατάρ- Ιράν 0-2 (14-15, 14-15)

Σουηδία- Ιράν 2-0 (26-25, 24-21)

Κατάρ-ΗΠΑ 2-0 (28-16, 18-11)

Βαθμολογία

1. Σουηδία 6 (6-0)

2. Ιράν 4 (4-2)

3. Κατάρ 2 (2-4)

4. ΗΠΑ 0 (0-6)

Β’ όμιλος Βραζιλία, Κροατία, Τόγκο, Γαλλία

Κροατία- Γαλλία 0-2 (17-19, 8-21)

Βραζιλία- Τόγκο 2-0 (28-9, 20-10)

Γαλλία- Βραζιλία 2-1 (17-14, 16-22, 8-6)

Τόγκο- Κροατία 0-2 (12-24,7-28)

Βραζιλία- Κροατία 0-2 (12-20, 15-16)

Τόγκο- Γαλλία 0-2 (12-32, 11-23)

Βαθμολογία

1. Γαλλία 6 (6-1)

2. Κροατία 4 (4-2)

3. Βραζιλία 2 (3-4)

4. Τόγκο 0 (0-6)

Γ’ όμιλος Ισπανία, Ελλάδα, Ιορδανία, Τσεχία

Ελλάδα- Τσεχία 2-1 (17-16, 18-24, 6-2)

Ισπανία- Ιορδανία 1-2 (28-18, 12-20, 6-8)

Ιορδανία- Ελλάδα 2-1 (17-18, 29-20, 5-4)

Τσεχία- Ισπανία 0-2 (24-26, 23-36)

Ισπανία- Ελλάδα 2-0 (25-20, 26-16)

Ιορδανία- Τσεχία 0-2 (12-18, 18-25)

Βαθμολογία

1. Ιορδανία 4 (4-4)

2. Ισπανία 4 (5-2)

3. Ελλάδα 2 (3-5)

4. Τσεχία 2 (3-4)

Δ’ όμιλος Ουκρανία, Αργεντινή, Γερμανία, Ουρουγουάη

Αργεντινή- Ουρουγουάη 2-0 (17-14, 14-13)

Ουκρανία- Γερμανία 0-2 (10-18, 20-32)

Γερμανία- Αργεντινή 2-0 (28-26, 21-16)

Ουρουγουάη- Ουκρανία 1-2 (17-20, 18-17, 10-12)

Ουκρανία- Αργεντινή 1-2 (8-17, 22-19, 5-8)

Γερμανία- Ουρουγουάη 2-0 (27-18, 25-18)

Βαθμολογία

1. Γερμανία 6 (6-0)

2. Αργεντινή 4 (4-3)

3. Ουκρανία 2 (3-5)

4. Ουρουγουάη 0 (1-6)

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων

Α’ όμιλος Ουγγαρία, Ταϊλάνδη, Πολωνία, Ουρουγουάη

Ουγγαρία- Πολωνία 2-0 (18-10, 11-10)

Ταϊλάνδη- Ουρουγουάη 2-1 (12-10, 11-18, 5-3)

Ουρουγουάη- Ουγγαρία 0-2 (11-22, 9-20)

Πολωνία- Ταϊλάνδη 2-0 (20-19, 12-5)

Ουγγαρία- Ταϊλάνδη 2-0 (19-14, 27-25)

Πολωνία- Ουρουγουάη 2-0 (19-16, 11-8)

Βαθμολογία

1. Ουγγαρία 6 (6-0)

2. Πολωνία 4 (4-2)

3. Ταϊλάνδη 2 (2-5)

4. Ουρουγουάη 0 (1-6)

Β’ όμιλος Ισπανία, Ινδία, Βραζιλία, Ουκρανία

Ουκρανία- Ισπανία 0-2 (11-21, 10-27)

Βραζιλία- Ινδία 2-0 (23-10, 31-17)

Ισπανία- Βραζιλία 2-0 (20-17, 18-4)

Ινδία- Ουκρανία 0-2 (5-22, 10-29)

Ισπανία- Ινδία 2-0 (26-5, 24-11)

Βραζιλία- Ουκρανία (

Βαθμολογία

1. Ισπανία 6 (6-0)

2. Βραζιλία 4 (4-3)

3. Ουκρανία 2 (3-4)

4. Ινδία 0 (0-6)

Γ’ όμιλος Αργεντινή, Γερμανία, Γαλλία, Ρουμανία

Γερμανία- Ρουμανία 2-0 (31-16,16-7)

Αργεντινή- Γαλλία 2-1 (20-24, 20-8, 8-6)

Γαλλία- Γερμανία 0-2 (16-28, 13-14)

Ρουμανία- Αργεντινή 1-2 (18-19, 17-15, 6-8)

Αργεντινή – Γερμανία 2-1 (18-17, 13-15, 5-3)

Γαλλία- Ρουμανία 2-1 (32-16, 14-16, 7-6)

Βαθμολογία

1. Αργεντινή 6 (6-3)

2. Γερμανία 4 (5-2)

3. Γαλλία 2 (3-5)

4. Ρουμανία 0 (2-6)

Δ’ όμιλος: Ολλανδία, Ελλάδα, Χονγκ Κονγκ, Πουέρτο Ρίκο

Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο 2-0 (23-12, 20-8)

Ολλανδία- Χονγκ Κονγκ 2-0 (29-1, 24-2)

Πουέρτο Ρίκο- Ολλανδία 0-2 (2-36, 6-24)

Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα 0-2 (8-21, 5-17)

Ολλανδία- Ελλάδα 2-0 (25-15, 20-9)

Χονγκ Κονγκ- Πουέρτο Ρίκο 1-2 (4-13, 15-6, 2-3)

Βαθμολογία

1. Ολλανδία 6 (6-0)

2. Ελλάδα 4 (4-2)

3. Πουέρτο Ρίκο 2 (2-5)

4. Χονγκ Κονγκ 0 (1-6)

Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ουγγαρία- Πολωνία 2-0 (18-10, 11-10)

Ταϊλάνδη- Ουρουγουάη 2-1 (12-10, 11-18, 5-3)

Γερμανία- Ρουμανία 2-0 (31-16,16-7)

Αργεντινή- Γαλλία 2-1 (20-24, 20-8, 8-6)

Σουηδία- Κατάρ 2-0 (20-17, 18-10

Αργεντινή- Ουρουγουάη 2-0 (17-14, 14-13)

Ιράν- ΗΠΑ 2-0 (31-10, 20-8)

Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο 2-0 (23-12, 20-8)

Ουκρανία- Γερμανία 0-2 (10-18, 20-32)

Ολλανδία- Χονγκ Κονγκ 2-0 (29-1, 24-2)

Ελλάδα- Τσεχία 2-1 (17-16, 18-24, 6-2)

Κροατία- Γαλλία 0-2 (17-19, 8-21)

Ουρουγουάη- Ουγγαρία 0-2 (11-22, 9-20)

Ισπανία- Ιορδανία 1-2 (28-18, 12-20, 6-8)

Πολωνία- Ταϊλάνδη 2-0 (20-19, 12-5)

Γαλλία- Γερμανία 0-2 (16-28, 13-14)

Ρουμανία- Αργεντινή 1-2 (18-19, 17-15, 6-8)

Ουκρανία- Ισπανία 2-0 (11-21, 10-27)

ΗΠΑ- Σουηδία 0-2 (16-26, 16-26)

Κατάρ- Ιράν 0-2 (14-15, 14-15)

Γερμανία- Αργεντινή 2-0 (28-26, 21-16)

Ουρουγουάη- Ουκρανία 1-2 (17-20, 18-17, 10-12)

Πουέρτο Ρίκο- Ολλανδία 0-2 (02-36, 6-24)

Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα 0-2 (8-21, 5-17)

Γαλλία- Βραζιλία 2-1 (17-14, 16-22, 8-6)

Τόγκο- Κροατία 0-2 (12-24,7-28)

Ιορδανία- Ελλάδα 2-1 (17-18, 29-20, 5-4)

Τσεχία- Ισπανία 0-2 (24-26, 23-36)

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022
Ισπανία- Βραζιλία 2-0 (20-17, 18-4)

Ινδία- Ουκρανία 0-2 (5-22, 10-29)

Ουγγαρία- Ταϊλάνδη 2-0 (19-14, 17-25)

Πολωνία- Ουρουγουάη 2-0 (19-16, 11-8)

Βραζιλία- Κροατία 0-2 (12-20, 15-16)

Τόγκο- Γαλλία 0-2 (12-32, 11-23)

Ολλανδία- Ελλάδα 2-0 (25-15, 20-9)

Χονγκ Κονγκ- Πουέρτο Ρίκο 1-2 (4-13, 15-6, 2-3)

Βραζιλία- Ινδία 2-0 (23-10, 31-17)

Σουηδία- Ιράν 2-0 (26-25, 24-21)

Κατάρ-ΗΠΑ 2-0 (28-16, 18-11)

Αργεντινή – Γερμανία 2-1 (18-17, 13-15, 5-3)

Γαλλία- Ρουμανία 2-1 (32-16, 14-16, 7-6)

Ουκρανία- Αργεντινή 1-2 (8-17, 22-19, 5-8)

Γερμανία- Ουρουγουάη 2-0 (27-18, 25-18)

Ισπανία- Ελλάδα 2-0 (25-20, 26-16)

Ιορδανία- Τσεχία 0-2 (12-18, 18-25)

Ισπανία- Ινδία 2-0 (26-5, 24-11)

Βραζιλία- Τόγκο 2-0 (28-9, 20-10)

Βραζιλία- Ουκρανία 2-1 (16-20, 19-18, 8-4)

Βαθμολογίες Β’ φάσης

 

Β’ φάση (12αδα)

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων

Γκρουπ 1

1. Σουηδία 4 (4-0)

2. Γαλλία 4 (4-1)

3. Ιράν 2 (2-2)

4. Κροατία 2 (2-2)

5. Βραζιλία 0 (1-4)

6. Κατάρα 0 (0-4)

Γκρουπ 2

1. Γερμανία 4 (4-0)

2. Ιορδανία 4 (4-2)

3. Ισπανία 2 (3-2)

4. Αργεντινή 2 (2-3)

5. Ελλάδα 0 (1-4)

6. Ουκρανία 0 (1-4)

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων

Γκρουπ 1

1. Ισπανία 4 (4-0)

2. Ουγγαρία 4 (4-0)

3. Πολωνία 2 (2-2)

4. Βραζιλία 2 (2-3)

5. Ουκρανία 0 (1-4)

6. Ταϊλάνδη 0 (0-4)

Γκρουπ 2

1. Ολλανδία 4 (4-0)

2. Αργεντινή 4 (4-2)

3. Γερμανία 2 (3-2)

4. Ελλάδα 2 (2-2)

5. Γαλλία 0 (1-4)

6. Πουέρτο Ρίκο 0 (0-4)

 

Το πρόγραμμα της Β’ φάσης

Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022
M43 9:30 Κεντρικό ΗΠΑ- Τσεχία
M44 9:30 2 Τόγκο- Ουρουγουάη
W43 9:30 3 Ουρουγουάη- Ρουμανία
M25 10:20 Κεντρικό Σουηδία- Βραζιλία
M26 10:20 2 Ιράν- Κροατία
M27 10:20 3 Κατάρ- Γαλλία
W25 11:10 Κεντρικό Ουγγαρία- Ουκρανία
W26 11:10 2 Πολωνία- Βραζιλία
W27 11:10 3 Ταϊλάνδη- Ισπανία
M34 12:00 Κεντρικό Ελλάδα-Γερμανία
M35 12:00 2 Ισπανία- Αργεντινή
M36 12:00 3 Ιορδανία- Ουκρανία
W34 12:50 Κεντρικό Γερμανία- Ελλάδα
W35 12:50 2 Αργεντινή- Πουέρτο Ρίκο
W36 12:50 3 Γαλλία- Ολλανδία
W44 15:10 Κεντρικό Ινδία- Χόνγκ Κόνγκ
M45 16:00 Κεντρικό Ουρουγουάη- ΗΠΑ
M46 16:00 2 Τσεχία- Τόγκο
M28 16:50 Κεντρικό Ιράν- Γαλλία
M29 16:50 2 Σουηδία- Κροατία
M30 16:50 3 Κατάρ- Βραζιλία
W28 17.40 Κεντρικό Πολωνία- Ισπανία
W29 17:40 2 Ουγγαρία- Βραζιλία
W30 17:40 3 Ταϊλάνδη- Ουκρανία
M38 18:30 Κεντρικό Ελλάδα- Ουκρανία
M39 18:30 2 Ισπανία- Γερμανία
W37 18:30 3 Χονγκ Κονγκ- Ουρουγουάη
W39 19:20 Κεντρικό Γερμανία- Ολλανδία
W46 19:20 2 Ρουμανία- Χονγκ Κονγκ
W38 19:20 3 Γαλλία- Πουέρτο Ρίκο
M37 20:10 Κεντρικό Ιορδανία- Αργεντινή
W45 21:00 Κεντρικό Αργεντινή- Ελλάδα

Παρασκευή 17 Ιουνίου 2022
M47 9:30 Κεντρικό ΗΠΑ- Τόγκο
M48 10:20 Κεντρικό Τσεχία- Ουρουγουάη
W47 11:10 Κεντρικό Ουρουγουάη- Ινδία
W48 12:00 Κεντρικό Ρουμανία- Χονγκ Κονγκ
W31 16:00 Κεντρικό Ουγγαρία- Ισπανία
W32 16:00 2 Πολωνία- Ουκρανία
W33 16:00 3 Ταϊλάνδη- Βραζιλία
M31 16:50 Κεντρικό Σουηδία- Γαλλία
M32 16:50 2 Ιράν- Βραζιλία
M33 16:50 3 Κατάρ- Κροατία
M40 17:40 Κεντρικό Ελλάδα- Αργεντινή
M41 17:40 2 Ισπανία- Ουκρανία
M42 17:40 3 Ιορδανία- Γερμανία
W40 18:30 Κεντρικό Αργεντινή- Ολλανδία
W41 18:30 2 Γαλλία- Ελλάδα
W42 18:30 3 Γερμανία- Πουέρτο Ρίκο

 

 

 



ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΑΡΘΡΑ
Click to Hide Advanced Floating Content