Το Περιστέρι επιβλήθηκε με 80-64 του Ρεθύμνου

Με ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος και 8/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, το Περιστέρι «έχτισε» διαφορά 30 πόντων και επιβλήθηκε με 80-64 του Ρεθύμνου, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 12η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Κάλαχαν (15π.), Μπέντιλ (12π.), Γκρέι (12π.) και Βασιλόπουλος (10π.) ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου, ενώ 19 πόντους σημείωσε για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ο Μπαρτ. Η ομάδα της Κρήτης μετρά 6 ήττες σε ισάριθμους αγώνας μακριά από το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

Στο +11 (19-8) βρέθηκε μόλις στο έβδομο λεπτό το Περιστέρι. Μετά το 23-11 της 1ης περιόδου, οι «κυανοκίτρινοι» πάτησαν… γκάζι και προσπέρασαν ακόμη και με +20 (31-11) στο 12ο λεπτό. Ο Μπεντίλ είχε πάρει «φωτιά» και η ομάδα της Κρήτης αδυνατούσε να τον σταματήσει. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο α΄ μέρος, όπως φαίνεται και από το 45-15! Με 8/24 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο, το Ρέθυμνο πέταξε… λευκή πετσέτα και πήγε στο -27 στα αποδυτήρια (50-23) στο ημίχρονο.
Όσο κι αν πάλεψε για την αξιοπρέπειά του στην 3η περίοδο το Ρέθυμνο, το μόνο που κατάφερε ήταν το υπέρ του επιμέρους σκορ 18-21. Ακόμη κι έτσι, όμως το Περιστέρι προηγήθηκε με 68-44 στο 30ο λεπτό. Ο Ράιαν Χάροου μάλιστα που έπαιζε απέναντι στην πρώην ομάδα του ήταν ανάμεσα στους διακριθέντες των γηπεδούχων που έφτασαν σε ρυθμό… προπόνησης στις 10 νίκες σε 12 αγωνιστικές.

Διαιτητές: Σώμος, Πουρσανίδης, Εφρεμίδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Χάροου 15 (2), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης 8 (1), Ντάνιελ 3 (1), Μουράτος 3 (1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 12 (3), Σίρκο 8 (1), Κάλαχαν 5 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19 (3), Κλάντον, Ραζής 8 (1), Ντάνιελς 11 , Οικονομόπουλος 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι-Ντέιβις 1, Τζόουνς 4
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ