grylos-aggouridakis

Τεράστιος ο Τσιτσιπάς κατέκτησε την κούπα στο ATP Finals (βίντεο)

Με ψυχή λιονταριού ο 21χρονος Ελληνας έγραψε ιστορία με την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου των 2,6 εκ. δολαρίων και πέρασε στο πάνθεον των αθανάτων του παγκοσμίου τένις

Ο βασιλιάς του παγκοσμίου τένις είναι Ελληνας. Κι όμως είναι αλήθεια. Ο 21χρονος Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πραγματικότητα ένα παραμύθι για τον ελληνικό αθλητισμό.

Ανέτρεψε όλα τα δεδομένα και έγινε ο νέος βασιλιάς του παγκοσμίου τένις. Μετά από συγκλονιστικό τελικό 157 λεπτών που έγινε στο Ο2 του Λονδίνου και απόλαυσαν εκατομμύρια θεατές σε όλο τον πλανήτη ο Τσιτσιπάς παρότι βρέθηκε με τη πλάτη στον τοίχο χάνοντας με 1-0 σετ και 5-4 γκέιμ στο 3ο σετ κατάφερε να νικήσει τον Ντομινίκ Τιμ με 6-7 (6), 6-2, 7-6 (4) και να πάρει τον τίτλο.

Σε αγώνα που ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς ο Τσιτσιπάς έδειξε τη μεγάλη του κλάση και με καλό σερβίς αλλά και τις κατάλληλες επιστροφές στο τάι μπρέικ του 3ου σετ πήρε τη νίκη.

Το προβάδισμα Τιμ στο 1ο σετ

To πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό με τους δύο τενίστες να παίζουν πολύ καλές στις αλλαγές αλλά χωρίς μεγάλα ρίσκα. Δεν έγινε κανένα μπρέικ ωστόσο οι δύο τενίστες έχασαν από δύο μπρέικ πόιντ για να κάνουν μπρέικ. Ο Τιμ στο 7ο γκέιμ είχε δύο μπρέικ πόιντ που έσβησε ο Ελληνας τενίστας και ο Τσιτσιπάς είχε δύο μπρεικ στο 8ο γκέιμ τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε. Το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Τιμ ήταν στη θέση του οδηγού με 5-2, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε 6-6 αλλά με ένα άουτ του Ελληνα τενίστα και έναν άσσο του Αυστριακού έγινε το 8-6.Πηγή: Εθνος