Συγχαρητήρια Απ. Βουλγαράκη στους αθλητές

Την βαθιά του ικανοποίηση και χαρά εξέφρασε ο Αντιπεριφερειάρχης Χανίων, Απόστολος Βουλγαράκης για τις διακρίσεις των Χανιωτών Αθλητών σε παγκόσμιες, ευρωπαϊκές και πανελλαδικές διοργανώσεις.

Ο κ. Βουλγαράκης δήλωσε σχετικά: «Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση παρακολουθούμε τις Αθλήτριες και τους Αθλητές μας, καθώς και τα Αθλητικά Σωματεία των Χανίων να διαπρέπουν στις αθλητικές διοργανώσεις που πραγματοποιούνται, πολλές αθλητικές διοργανώσεις, φέρνοντας στην Πόλη μας ξεχωριστές διακρίσεις, που προβάλουν τα Χανιά σ’ όλο τον κόσμο. Οι συμπολίτες μας αυτοί στέλνουν το μήνυμα της ποιότητας που χαρακτηρίζει την Κοινότητά μας,  το μήνυμα της δύναμης  της ανθρώπινης θέλησης και της γενναιότητας της ψυχής, από τούτη τη γωνιά της Μεσογείου. Θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους, Αθλητές και Σωματεία και να τους ευχηθώ να συνεχίσουν την πορεία τους, στις κορυφές του αθλητικού γίγνεσθαι.»

Οι διακρίσεις των Χανιωτών Αθλητών το τελευταίο χρονικό διάστημα είναι πάρα πολλές. Ξεχωριστές διακρίσεις έλαβαν οι:

Γιώργος Σκορδύλης, του Παγκρητίου Αθλητικού Συλλόγου Κινητικά Αναπήρων και Παραπληγικών (Π.Α.Σ.Κ.Α.Π.) Πέτυχε δύο πανελλήνια ρεκόρ, στην σφαίρα και στο ακόντιο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Άννα Ντουντουνάκη. Κέρδισε μια θέση στην Ελληνική Αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, αφού κατέκτησε το όριο στα 100 μ. πεταλούδας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών  που διεξήχθη στη Νότια Κορέα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμπησε σε 57.88 στους προκριματικούς πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό στα 100 μέτρα πεταλούδα όμως το κυριότερο είναι ότι έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Θα είναι η δεύτερη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς αγώνες μετά από εκείνους του Ρίο.

Κώστας Λιβανός, του Ποδηλατικού Ομίλου ΤΑΛΩΣ – ΑΝΕΚ LINES Χανίων. Κατέκτησε σημαντικές διακρίσεις στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας, συγκεντρώνοντας 975 βαθμούς, και έτσι βρέθηκε στην 1η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης εφήβων της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Βασίλης Μαυριγιαννάκης και Ηλίας Πατεράκης, του Ποδηλατικού Ομίλου ΤΑΛΩΣ – ΑΝΕΚ LINES Χανίων. Οι διακρίσεις τους στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας, μαζί με τις διακρίσεις του Λιβανού, έφεραν τη χώρα μας στην κορυφή της κατάταξης, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Απόστολος Παπαστάμος, του Ναυτικού Ομίλου Χανίων.  Κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό  μετάλλιο στα 400 μέτρα στη μικτή ομαδική, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξήχθη στο Καζάν της Ρωσίας στην κατηγορία  Εφήβων – Νεανίδων και παράλληλα εξασφάλισε την συμμετοχή του  για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Χριστιάννα Σκυλουράκη, του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Κέρδισε το Ασημένιο μετάλλιο (2η θέση) στα 400 μέτρα  υποβρύχιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης που διεξήχθη στην πόλη Σαρμ Ελ Σέιχ της Αιγύπτου. Μάλιστα κατέκτησε ταυτόχρονα δύο πανελλήνια ρεκόρ της δικής της κατηγορίας (κορασίδων) και μιας κατηγορίας παραπάνω (νεανίδων). Επίσης, κατέκτησε την 4η θέση στα 400 μ. επιφάνεια, συμμετείχε στα 2.000 μ. σκυτάλη ανοικτή θάλασσα, όπου η ομάδα κατέκτησε την 4η θέση, όπως και στα 50 μ. επιφάνεια σκυτάλη, μικτή ομάδα Ελλάδας, όπου και πάλι τερμάτισε στην 4η θέση. Όλες οι παραπάνω διακρίσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης που διεξήχθη στην πόλη Σαρμ Ελ Σέιχ της Αιγύπτου.

Χρήστος Φραντζεσκάκης, του Γυμναστικού Συλλόγου «Ελευθέριος Βενιζέλος». Κατέκτησε την 2η θέση και δύο Πανελλήνια ρεκόρ  στο άθλημα της  Σφυροβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 που διεξήχθη στο Μπόρας της Σουηδίας. Η διάκριση αυτή του χάρισε και τον τίτλο του Ασημένιου Πρωταθλητή Ευρώπης στη Σφυροβολία.

Αλέξανδρος Κάχρης, του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Κατέκτησε την 5η θέση στα 800 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξήχθη στο Καζάν της Ρωσίας στην κατηγορία  Εφήβων – Νεανίδων ελεύθερο, ενώ κατέρριψε νέο πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων στα 400 μέτρα ελεύθερο επίσης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης. Επίσης κατέκτησε την 2η θέση στα 400 μ. ελεύθερο στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαιτζάν.

Θανάσης Δημουλιός, του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Κατέκτησε την 5η θέση στη σκυτάλη στα 4 Χ 100 μ. επιφάνεια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης που διεξήχθη στην πόλη Σαρμ Ελ Σέιχ της Αιγύπτου. Επιπροσθέτως, στο ίδιο πρωτάθλημα, συμμετείχε στα 50 μέτρα επιφάνεια μικτή ομάδα Ελλάδα, η οποία κατέκτησε την 4η θέση, καθώς και πήρε την 9η θέση στα 50 μ. επιφάνειας.

Όλγα Κουργιαντάκη και Βιολέττα Ζουζούνη του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Κατέκτησαν την 6η θέση στο κόμπο  και την 8η θέση αντίστοιχα στο τεχνικό ομαδικό με την Εθνική Ομάδα Γυναικών, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξήχθη στη Νότια Κορέα.

Επίσης, εξαιρετικές διακρίσεις κατέκτησαν και οι αθλητές του Τμήματος Water Polo του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, όπως:

Κώστας Κανδανολέων: 4η θέση ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με την Εθνική Παίδων (Μπουργκάς – Βουλγαρία)

Σταμάτης Κουτρουλάκης: 4η θέση Μεσογειακό Κύπελλο με την Εθνική Εφήβων (Κάλιαρι – Ιταλία)
Δημοσθένης Αγιωργούσης : 1η θέση σε 5εθνές τουρνουά (Βαράζντιν – Κροατία)

Κώστας ΓαλανίδηςΔημήτρης Σκουμπάκης: 7η θέση Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου με την Εθνική Ανδρών. (Γκουανκτζού – Νότια Κορέα).