Πρωταθλητές Ευρώπης οι Στεφανουδάκης και Κωστάκης

Χρυσό Σάββατο για τον ελληνικό στίβο στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Μανώλης Στεφανουδάκης και Γιώργος Κωστάκης στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης, την ίδια στιγμή που υποψηφιότητα για το χρυσό μετάλλιο έχει θέσει και ο Θανάσης Γκαβέλας στα 100μ. Τ11 (απόψε ο τελικός), αφού στα προκριματικά, με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, σημείωσαν νέο ρεκόρ Ευρώπης.

Ο Στεφανουδάκης, αφού έσπασε το φράγμα των 30 μέτρων (30.74μ.), βρέθηκε στην κορυφή του ακοντισμού κατηγορίας F54 με νέο ρεκόρ αγώνων, την ίδια στιγμή που ο Γιώργος Κωστάκης επέστρεψε στον… θρόνο του, στο μήκος κατηγορίας Τ47, μετά από επτά χρόνια με επίδοση 6.45μ., εκμεταλλευόμενος ωστόσο τη δεύτερη καλύτερη προσπάθειά του στον τελικό!

Έσπασε το φράγμα των 30μ. και (επιτέλους) πήρε το χρυσό!

To φράγμα των 30 μέτρων στον ακοντισμό F54, «έσπασε» ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το οποίο είχε πλησιάσει συνολικά τέσσερις φορές στο παρελθόν και συγκεκριμένα στις αντίστοιχες διοργανώσεις του 2018, του 2016, του 2014 και του 2012, ωστόσο είχε περιοριστεί στην 2η θέση.

Αυτή τη φορά, ο Στεφανουδάκης βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και δεν άφησε την… χρυσή ευκαιρία να πάει χαμένη. Στη δεύτερη βολή είχε επίδοση 30.74μ. που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων και φυσικά νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος από τις 13 Νοεμβρίου 2019 στο Ντουμπάι με 29.76μ.

Ο κάτοχος δύο μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, είχε συνολικά δύο βολές πάνω από τα 30 μέτρα, αφού η 5η προσπάθεια μετρήθηκε 30.24μ. Στον ίδιο τελικό, ο Αθανάσιος Γεωργιάδης, κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 21.20μ.

«Χρυσός» και πάλι μετά από επτά χρόνια
Στην κορυφή του μήκους Τ47, μετά από επτά χρόνια (2014, Σουόνσι), βρέθηκε ο Γιώργος Κωστάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, βγήκε νικητής από μια εντυπωσιακή μονομαχία που κρίθηκε στη… δεύτερη καλύτερη προσπάθεια και επέστρεψε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.

Ο Κωστάκης, με εξαίρεση το τελευταίο άλμα που βγήκε άκυρο, έδειξε ιδιαίτερα σταθερός, με αποτέλεσμα να τεθεί επικεφαλής από την αρχή. Το άλμα που του σφράγισε το χρυσό μετάλλιο ήταν το 4ο με 6.45μ, όμως και τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα ήταν αρκετά ψηλά (6.43, 6.39, 6.36, 6.40μ.), με αποτέλεσμα να έχει το αβαντάζ έναντι του Σέρβου Ματιγιάσεβιτς. Ο τελευταίος κατέλαβε την 2η θέση, με την ίδια επίδοση, αλλά δεύτερο καλύτερο άλμα στα 6.36μ. Τρίτος με διαφορά μόλις πέντε εκατοστών από τους δύο πρώτους, κατετάγη ο Ισπανός Πέρες Μαρτίνες με 6.40μ.

Ρεκόρ Ευρώπης ο Γκαβέλας στα 100μ. Τ11

Υποψηφιότητα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100μ. Τ11 έβαλε ο Θανάσης Γκαβέλας (guide o Σωτήρης Γκαραγκάνης) με την εκπληκτική κούρσα που πραγματοποίησε στον προκριματικό και η οποία συνοδεύτηκε από νέο ρεκόρ Ευρώπης.

Η επίδοση του Γκαβέλα ήταν 10.98, με την οποία αφενός εξασφάλισε θέση για τον αποψινό (20:56) τελικό και αφετέρου κατέρριψε το ρεκόρ Ευρώπης που κρατούσε ο Γάλλος Τιμοθι Αντόλφ με 11.03 από τις 13 Νοεμβρίου 2019. Ο τελευταίος προκρίθηκε επίσης στον τελικό με την δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών (11.08).

Δεύτερη αλλά χωρίς μετάλλιο η Λιάγκου

Τη δεύτερη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας κατέλαβε η Ανθή Λιάγκου, χωρίς ωστόσο να πάρει μετάλλιο λόγω μικρής συμμετοχής. Η επίδοση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, ήταν 5 μέτρα 29 εκατοστά που αποτελεί εφετινό προσωπικό ρεκόρ.

Τρίτος αλλά χωρίς μετάλλιο και ο Πρωτονοτάριος

Παρά το γεγονός ότι τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 400μ. T36, ο Λουκάς Ιωάννης Πρωτονοτάριος δεν βρέθηκε στο βάθρο των νικητών, αφού και σε αυτήν την περίπτωση ήταν μικρή η συμμετοχή. Κατάφερε ωστόσο, με επίδοση 1:07.22, να σημειώσει εφετινό προσωπικό ρεκόρ, βελτιώνοντας το 1:07.38 που είχε μέσα στη χρονιά.
Επίσης από ελληνικής πλευράς ο Κωνσταντίνος Καμάρας ήταν 5ος στο μήκος Τ37 με 5.66μ.