Πολύτιμη ισοπαλία (0-0) απέσπασε ο ΟΦΗ με τον Απόλλωνα

Την ισοπαλία με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη είχε θέσει σήμερα ως στόχο ο ΟΦΗ. Και ο στόχος επετεύχθη. Ο ΟΦΗ έφυγε αλώβητος, διατηρώντας το 0-0, και έτσι, κατά κάποιο τρόπο,  κεφαλαιοποίησε τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεντί Κουλέ”. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Βάτερμαν απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Φερνάντεθ από το ύψος της μικρής περιοχής και συνέχεια με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν άλλες δύο φορές απειλητικές στιγμές στην εστία του ΟΦΗ στο πρώτο τρίλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι με το ρυθμό να πέφτει.

Στο 25′ το σουτ του Σλίβκα, έπειτα από όμορφη συνεργασία των γηπεδούχων, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο ΟΦΗ δημιούργησε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 42ο λεπτό, όταν το συρτό σουτ του Σακόρ έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται ισόπαλο δίχως σκορ.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στην επανάληψη χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 51ο λεπτό, με το σουτ του Στάρτζεον να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, όμως στη συνέχεια ο Απόλλων ήταν εκείνος που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία ξανά, όταν στο 54′ ο Φερνάντεθ σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Βάτερμαν ξανά απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.

Στο 82′ ο Σαρδινέρο έπιασε δύσκολη κεφαλιά, στέλνοντας ψηλά άουτ την μπάλα, ενώ την ίδια κατάλληξη είχε η επίσης υπο πίεση κεφαλιά του Ντάουντα στις καθυστερήσεις, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο δίχως τέρματα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουστ, Χουχούμης (85′ Ρώσση), Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Μπαξεβανίδης, Μαρκ Φερνάντεθ (85′ Μουνιέρ), Φατιόν, Σλίβκα, Κολ (85′ Λαγός), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (69′ Ντάουντα).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ, Ντε Γκούζμαν (54′ Μπαλογιάννης), Σολίς (66′ Νοικοκυράκης), Στάρτζεον (80′ Ουές), Σαρδινέρο.