Πέρασε με πολύ άγχος η ΑΕΚ, 1-1 με την Κραϊόβα

Η ΑΕΚ επαιξε με τη φωτιά στο β’ ημίχρονο, αλλά ευτυχώς για την ίδια δεν κάηκε και πέρασε στα πλέι οφ του Europa League.

Ετσι, με το τελικό 1-1 κόντρα στην Κραϊόβα η Ενωση πέρασε στα πλέι οφ του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Τράμπζονσπορ σε διπλά ματς 22 και 29 Αυγούστου.

Για την Ενωση που ήταν αποκαρδιωτική στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο, σκόραρε το 1-0 με υπέροχο τρόπο ο Πέτρος Μάνταλος στο 26′. Μετά το γκολ η ΑΕΚ πίεσε για δεύτερο γκολ, αλλά στην επανάληψη… εξαφανίστηκε από το ματς. Στο 63ο λεπτό ήταν η σέντρα από αριστερά, η κακή αμυντική αντίδραση από την ΑΕΚ, αλλά και τον Μπάρκα. Ο Ιβάνοβ από κοντά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Και προβλημάτισε αρκετά η ΑΕΚ, ενώ αίσθηση έκανε η αλλαγή του Μάρκο Λιβάια με τον Κροάτη να πηγαίνει απευθείας στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ και να κοιτά με… νόημα τον Μιγκέλ Καρντόσο. Σίγουρα ο Πορτογάλος προπονητής έχει πολλά να διορθώσει από όσα είδε απόψε… Μία εβδομάδα πριν το πρώτο ματς των πλέι οφ.

Πηγή: iefimerida.gr