Ολυμπιακοί Αγώνες: “Σάρωσαν” Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησαν τον Καναδά στο μεικτό διπλό και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων. Το ελληνικό δίδυμο νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) τον Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ και την Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι, παίρνοντας άνετα την πρόκριση. Το ελληνικό δίδυμο ήταν αισθητά καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρά τον τραυματισμό του Στέφανου Τσιτσιπά.

“Προειδοποίησε” αρχικά για ένα break στο 4ο game, αλλά οι Καναδοί ανέτρεψαν το 15-40 και η Dabrowsky υπερασπίστηκε το σερβίς της για το 2-2. Στο 7ο game ήταν η σειρά των Καναδών να πιέσουν το σερβίς της Μαρίας, που άντεξε όμως και σβήνοντας 2 break points η ελληνική ομάδα έκανε το 4-3.

Στο 8ο game οι δυο Έλληνες άσκησαν ξανά πίεση στο σερβίς της Dabrowsky και αυτή τη φορά από το 0-40 ήταν δύσκολο να επανέλθουν οι Καναδοί, με τη Σάκκαρη και τον Τσιτσιπά να κάνουν το πολύ σημαντικό break στην 3η τους ευκαιρία για το 5-3. Χωρίς πρόβλημα στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για το 6-3 και το σετ.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη και ο Τσιτσιπάς “έσπασαν” με το καλημέρα το σερβίς των Καναδών, ξανά της Dabrowsky, για να προηγηθούν με 2-0 και να ανοίξουν για τα καλά το δρόμο προς τη νίκη.

Στο 6ο game το σερβίς της Ελλάδας απειλήθηκε, με τους Καναδούς να έχουν διπλό break point, αλλά ο Στέφανος έβγαλε συνεχόμενα μεγάλα σερβίς και τελικά υπερασπίστηκε το σερβίς του για να διαμορφώσει το 4-2. Την επόμενη φορά που η ομάδα μας είχε το σερβίς, η Μαρία υπερασπίστηκε ξανά το σερβίς της, επιστρέφοντας από το 15-30, για το 5-3. Στο 10ο game ο Στέφανος σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη, ολοκληρώνοντας το ματς με έναν άσο, τον 6ο του στο ματς.

Πηγή πληροφοριών: tennisnews.gr, EΡΤ