ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-3: Πέρασε σαν… πρωταθλητής

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας φανερή βελτίωση στο αγωνιστικό του πρόσωπο πέρασε αρκετά εύκολα και δίκαια από την έδρα του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με σκορ 1-3. Δύο γκολ από τον Φορτούνη και ένα από τον Ραντζέλοβιτς στο παιχνίδι του Ηρακλείου. Μείωσε στο τέλος ο Δεληγιαννίδης.

Ο γηπεδούχος ΟΦΗ παρατάχθηκε με το «κλασικό» 5-4-1 των play offs κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Γιώργος Σίμος ξεκίνησε με τον Γουάιλι κάτω από τα γκολπόστ, τους Μαρινάκη, Κουτρουμπή, Βαφέα στα στόπερ, τον Δεληγιαννίδη δεξιό μπακ-χαφ, τον Κοροβέση αριστερό, τους Βίκτορ, Στάικο, Ναμπί, Σακόρ στα χαφ και τον Νοικοκυράκη στην κορυφή της επίθεσης.

Η διάταξη του Ολυμπιακού από την άλλη ήταν: Αλέν κίπερ, Μπα και Αβραάμ οι στόπερ, άκρα άμυνας με Τοροσίδη και Γκασπάρ, κέντρο με Μπουχαλάκη – Καφού και επιτελικό τον Φορτούνη. Άκρα με Λοβέρα και Ραντζέλοβιτς και φορ τον Χασάν.

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα. Στο 9ο λεπτό ο Χασάν πήρε πέναλτι από τράβηγμα του Κουτρουμπή και ένα λεπτό μετά ο Φορτούνης το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Λίγο αργότερα ο Αιγύπτιος χτύπησε πάνω σε σύγκρουση με τον Κουτρουμπή μες στην περιοχή και έγινε αλλαγή από τον Ελ Αραμπί. Στο 28′ ο Ραντζέλοβιτς από πάσα του Καφού έκανε το 2-0 με λανθασμένη αντίδραση του Γουάλι. Με αυτό το σκορ έκλεισε το α’ μέρος παρά τις προσπάθειες των 2 ομάδων στην συνέχεια.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε φάσεις για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ. Με τον Ραντζέλοβιτς αλλά στην πολύ καλή ενέργεια του Μπουχαλάκη που βρήκε δοκάρι στο 53′. Στο 64ο λεπτό μετά από κάθετη του Ελ Αραμπί ο Φορτούνης με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-3. Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Μαρτίνς έβαλε στο ματς και τους μικρούς Καραργύρη, Σουρλή και Μαρτίνη. Στο 94+ ο Δεληγιαννίδης με ωραίο χτύπημα φάουλ έκανε το 3-1.

ΟΦΗ: Γουάλι, Σακόρ (46′ Βαζ), Κουτρουμπής, Ναμπί (85′ Μπράουν), Ζοάο, Βαφέας (46′ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Σταϊκος (71′ Σουρνάκης), Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης και Νοικοκυράκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν (87′ Καραργύρης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (88′ Σουρλής), Καφού, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Γκασπάρ (88′ Μαρτίνης), Ραντζέλοβιτς και Χασάν (26′ λ.τρ. Ελ Αραμπί, 80′ Μπρούνο).