ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0: Μπορούσε κάτι περισσότερο…

Ο ΟΦΗ πέτυχε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League Interwetten και για πρώτη φορά μπαίνει στην εξάδα της Λίγκας χάρις στα 2 πρώτα γκολ του Ντουρμισάι. Το τελικό 2-0 επί του Ατρόμητου ήρθε αρκετά άνετα αλλά και δίκαια για τους Κρητικούς.

Στο α’ μέρος ο ΟΦΗ κυριάρχησε στο ματς και ο Ατρόμητος έκανε σοβαρές γκέλες στα μετόπισθέν του. Στο 7ο μόλις λεπτό ο Πίριτς βγήκε για να μαζέψει τη μπάλα, ο Χατζηισαϊας πήγε στη φάση για να κάνει το ίδιο και τελικώς δεν την έδιωξε κανείς. Ο Ντουρμισάι που καραδοκούσε πήρε τη μπάλα και σούταρε σε κενό τέρμα για το 1-0.

Στο 10ο λεπτό ο Χατζηισαϊας είχε και 2η γκέλα. Έδιωξε χωρίς δύναμη πάνω στον Ντουρμισάι με τον μεσοεπιθετικό του ΟΦΗ να κάνει μία σουτάρα για το 2-0. Στο α’ μέρος ο Ατρόμητος είχε χαμένο τετ α τετ με τον Κουλούρη και ο ΟΦΗ μεγάλη διπλή φάση με τον Φαν Ντάινεν που κόπηκε λίγο πριν σκοράρει σε άδειο τέρμα.

Στο β’ μέρος ο Παράσχος επιχείρησε να βοηθήσει τον Ατρόμητο με αλλαγές σε επίπεδο προσώπων και ακόμα και σχηματισμού αλλά ούτε αυτό του βγήκε. Και οι δύο ομάδες επιχείρησαν να βγάλουν φάσεις αλλά και πάλι ο ΟΦΗ έδειχνε να υπερτερεί ενώ στο 84′ του ακυρώθηκε γκολ με υπόδειξη οφσάιντ (όπως φάνηκε σωστή). Θα ήταν ένα εξαιρετικό γκολ του Λάμπρου εάν μετρούσε. Έτσι έμεινε έως και το τέλος του αγώνα αυτό το 2-0.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Λάμπρου (85′ Πασαλίδης), Φαν Ντάινεν (63′ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Γκαγιέχος, Ντουρμισάι, Τοράλ (78′ Ναμπί), Μεγιάδο και Μπαλογιάννης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Καστελάνο (46′ Κλωναρίδης), Βασιλαντωνόπουλος (46′ Κιβρακίδης), Χατζηισαϊας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης (71′ Ντένιτς), Σάλομον, Μπεντινέλι (71′ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84′ Κωτσόπουλος) και Κουλούρης.