Ο ΟΦΗ χάλασε τα σχέδια του ΠΑΟΚ με 2-2

«Μπλόκο» έκανε στον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ αποσπώντας του ισοπαλία 2-2 στo Hράκλειο για τα πλέι οφ της Super League.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά την ήττα από την ΑΕΚ, έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για την δεύτερη θέση καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη στο Γεντί Κουλέ. Το σύνολο του Αμπελ Φερέιρα ήταν ξανά νωχελικό με τους γηπεδούχους να παλεύουν από την πρώτη στιγμή.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς-νωρίς στο ματς με τον Μπίσεσβαρ, αλλά μετά χαλάρωσε και ο παθιασμένος ΟΦΗ έκανε την ανατροπή πριν το τέλος του ημιχρόνου με τους Νέιρα και Φιγκεϊρέντο. Η αποβολή του Κουτρουμπή λίγο μετά την έναρξη του δεύτερους μέρους έβαλε τους φιλοξενούμενους στην αντίπαλη περιοχή, ισοφάρισαν με τον Μιχαηλίδη, αλλά η αποβολή του Εσίτι λίγο αργότερα του «έκοψε» ξανά τα πόδια και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Το ματς

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ όταν ο Λημνιός βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Μπίσεσβαρ πρόλαβε τον Κουτρουμπή για να κάνει το πλασέ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια στο γήπεδο υπήρχε μόνο η ομάδα του Γιώργου Σίμου που έβγαζε συνεχώς φάσεις. Στο 17′ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Βαζ να πατάει περιοχή και να σουτάρει από δεξιά, αλλά ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Ο Νέιρα έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη κάνοντας το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τα πατήματά του στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά ο Ουόλι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα. Μάλιστα πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, οι Κρητικοί πήραν και προβάδισμα. Στο 42′ ο Φιγκεϊρέδο πήρε τη μπάλα μετά από συνεργασία των Κουτρουμπή, Στάικου και Μπράουν και με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και οι δυο ομάδες δημιουργούσαν ελάχιστες φάσεις. Στο 59′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Κουτρουμπής παίζοντας επικίνδυνα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Θεσσαλονικείς αύξησαν την πίεσή του και στο 76′ έφτασαν στην ισοφάριση με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαρού Μηχαηλίδη. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, όμως ο Εσίτι είδε την κόκκινη κάρτα και οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν εκ νέου. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Νέιρα έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στον ΟΦΗ, αλλά ο Πασχαλάκης τον σταμάτησε.

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 2-2

ΟΦΗ (Σίμος): Γουόλι, Μπράουν, Μαρινάκης (90’ Νάστος), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Βαζ (60’ Βίκτορ), Μεγιάδο, Στάικος (77’ Σακόρ), Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89’ Μάνος).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46’ Εσίτι), Λημνιός (63’ Ακπόμ), Μπίσεσβαρ (63’ Μάτος), Στοχ (61’ Τζόλης), Σβιντέρσκι.

Πηγή: iefimerida.gr