Ηρωική ισοπαλία της Εθνικής Ελλάδας στην Ισπανία (1-1)

Ενα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα πήρε κόντρα στην Ισπανία η Ελλάδα, αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 στην Ανδαλουσία για το πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έπειτα από όμορφο γκολ του Αλβάρο Μοράτα, η ομάδα του Τζο Φαν’τ Σιπ έβγαλε πάθος και αντίδραση απέναντι στους πολύ μαχητικούς Ισπανούς στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Εφτασε μάλιστα και στην ισοφάριση σε 1-1 στo 57o λεπτό, έπειτα από γκολ του Τάσου Μπακασέτα από πέναλτι που κέρδισε ο Γιώργος Μασούρας από τον Ινίγκο Μαρτίνεζ.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Ολλανδός τεχνικός διαχειρίστηκε άψογα το ματς με τις αλλαγές του και οι Ελληνες διεθνείς άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των Ισπανών, παίρνοντας τον πρώτο τους πολύ σημαντικό βαθμό στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Πηγή: iefimerida.gr