Άλλη μια ισοπαλία ο ΟΦΗ, αυτή τη φορά με τον Αστέρα

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο Ηράκλειο μεταξύ του ΟΦΗ και του Αστέρα Τρίπολης, καθώς οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Super League χωρίς τέρματα (0-0).

Επειτα από το αποτέλεσμα αυτό, οι δύο ομάδες εξακολουθούν να ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα, καθώς οι Κρητικοί έχουν τρεις ισοπαλίες σε αντίστοιχο αριθμό αγώνων, ενώ οι Αρκάδες μετρούν δύο ισοπαλίες και μία ήττα.

Καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο μέρος, με τον Αστέρα Τρίπολης να μπαίνει καλύτερα και τον ΟΦΗ να ισορροπεί μετά το 20’, χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός προς την εστία του Παπαδόπουλου.

Στο 11’ το σουτ του Κρέσπι από καλή θέση στην περιοχή πέρασε λίγο άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 31’, με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει το σουτ του Ντουρμισάι. Εξι λεπτά μετά, το βολέ του Λάμπρου έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 39’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία, με τον Βαλιέντε να σηκώνεται μόνος του στο ύψος του πέναλτι, να παίρνει την κεφαλιά, και τον Επασί να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε από τα πρώτα λεπτά για να προηγηθεί. Οι παίκτες του Νιόπλια, όμως, δεν είχαν καλά τελειώματα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Παπαδόπουλο.

Μετά το 75’ το ματς είχε πολλές διακοπές, λόγω των συχνών φάουλ που σημειώθηκαν, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν έχασε κλασική ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της νίκης. Ενα σουτ του Καπίγια στις καθυστερήσεις μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (61’ Ραχμάν, Γιαννούλης (79’ Κοροβέσης), Καμάου (61’ Βαν Ντούινεν), Ντε Γκουζμάν (77’ Σελίμοβιτς), Γκαλέγκος, Νέιρα, Λάμπρου (46’ Καστάινιος)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλος Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Καστάνο, Τασουλής (72’ Σόνι), Βαλιέντε, Σαντάφε (85’ Κανελόπουλος), Κρεσπί, Γκόμες (60’ Καπίγια), Σίτο (46’ Αλβαρες), Μπενίτο Ασιερ (60’ Μπαράλες)